Tel: +372 6 442 838

Kasulik teada

Vääriskivide hooldamine

Te ei kannaks seemisnahast jakki vihma käes ega peseks villast kostüümi, mis kannab märget „puhastada ainult keemiliselt” koos teksadega pesumasinas. Miks mitte pöörata samasugust tähelepanu oma kalliskividele?

Ainuüksi see, et te ei suuda olla sädeleva opaalsõrmuseta, mille abikaasa pulma-aastapäeval teile sõrme pistis – te olete selleta otsekui alasti. Mõelge tagajärgedele, kui te rongile joostes sellega kogemata vastu seina põrutate või väljas aiatöid tehes sellele putukamürki piserdate otsekui alasti, ei saa olla põhjuseks seda kivi puhastamiseks mitte sõrmest võtta.

Kalliskivide eest hoolitsemisel pidagi silmas alljärgnevaid nõuandeid:
- Eemaldage spordi, majapidamistööde, aiatööde ning muude füüsilist pingutust ja/või kemikaalidega kokkupuudet eeldavate tegevuste ajaks kõik ehted.
- Ärge kunagi eemaldage ehet kivist tirides. Selliselt puutub kivi kokku higi, õli ja mustusega ning või tulla metalli küljest lahti. Kontrollige kord aastas, kas kivid on kõvasti kinni ning kinnitused korras. Laske juveliiril kord kahe aasta tagant pärli- ja helmekeed üle sõlmida. Kui kannate ehet tihti, laske seda teha lausa kord aastas.
- Ärge kunagi hoidke ehteid kuhjas, kus nad võivad teineteist vigastada ning kus ketid võivad sõlme minna. Mässige iga ese sametisse, siidi või paberisse või siis hoidke iga eset ehtelaeka sahtlikestes.

Kõva kui kivi?

Üks olulisemaid tegureid, mida vääriskivide ja metallide hooldamisel silmas tuleks pidada, on nende kõvadus. Kõvaduse mõõtmiseks kasutab juveelitööstus Mohsi skaalat. Standardi töötas välja Friedrich Mohs 19 saj. alguses ning see mõõdab kivi või mineraali vastupidavust kraapimisele.

Kõige kõvem kivi on teemant, mille hinne sellel skaalal on 10, kõige pehmem on vilgukivi, mille hinne on vaid 1. Rubiinid ja safiirid on hindega 9, topaas ja spinell 8 ja kvartskivimid (nagu ametüst ja tsitriin) 7.

Enamus juveele on kas kvartsipõhjalised või kvartsi kõvadusega. Kui teie kalliskivid on tugevamad kui Mohsi 7, siis ei ole nad kraapimise ohus, kui nad on pehmemad, võivad nad kergesti viga saada. Ja uskuge või mitte, enamus väärismetalle, mis teie kive ümbritsevad (plaatina, kuld, hõbe), jäävad alla Mohsi 4 ja 5.

Kõige suuremas ohus on sõrmused ja käevõrud, aga ka kõrvarõngad, kaelakeed ja isegi rinnanõelad võivad saada keemiliselt kahjustatud, eriti kui neid kantakse keemiliste protseduuride ajal.

Lisaks väärisesemete hoidmisele ja kaitsmisele tuleks mõelda ka nende puhastamise peale. Valige kemikaalid, harjad ja puhastusmeetodid ehtes oleva kõige õrnema kivi järgi.

Kuigi ehetes kasutatavad metallid on tavaliselt pehmemad kui teie kivid, ei tähenda see sugugi seda, et konkreetse metalli jaoks välja töötatud puhastusvahendid ei kahjusta kõrgema Mohsi hindega kivisid. Näiteks hõbeda puhastusvahend sobib hästi metallile, aga võib kahjustada poorseid kive (opaal, pärl, korall, türkiis, merevaik).
Kui te kasutate kemikaale ja te ei taha võtta sõrmust sõrmest, tõmmake kätte kummikindad (õigpoolest peaksite te neid oma naha kaitsmiseks niikuinii kandma).

Kõige parem meetod enamuse vääriskividega ehete puhastamiseks on pehme seebilahus, soe vesi, pehme hari ja pehme lapp.

Alljärgnevalt on antud näpunäited kõige enam levinud vääris- ja poolvääriskivide puhastamiseks:

- Akvamariin (Mohs 7,5-8) Soe seebivesi ja pehme hari on kõige paremad abivahendid. Mehhaanilised puhastusvahendid on turvalised, vältige kemikaale, kuumust ja liiga tihedat puhastamist.
- Aleksandriit (Mohs 8,5) Puhastage seebivee, alkoholi või spetsiaalse vahendiga.
- Granaat (Mohs 7,5-8) Soe seebivesi ja pehme hari on suurepärased.
- Korall ( Mohs 3,5-4) Hõõruge õrnalt puhtaks pehme, jaheda, niiske riidega. Ärge kasutage harja ega mehhaanilisi puhastusvahendeid. Vältige abrasiivaineid, kemikaale ja kuumust.
- Kvarts (ametüst, tsitriin, ametriin) (Mohs 7) Soe seebivesi on suurepärane. Vältige happeid, tugevat kuumust ja liiga eredat valgust.
- Lapis Lazuli (Mohs 5-6) Kasutage sooja seebivett. Ärge hõõruge ega leotage. Pühkige pehme riidega puhtaks. Ärge kasutage mehhaanilisi puhastusvahendeid ja vältige kemikaale.
- Merevaik (Mohs 2-2,5) Kasutage ainult seebivett, vältige harja. Tupsutage kuivaks. Ärge kasutage mehhaanilisi puhastusvahendeid, vältige abrasiivaineid, kemikaale ja kuumust.
- Nefriit (Mohs 6,5-7) Soe seebivesi ajab asja ära. Mehhaanilised puhastusvahendid on turvalised. Vältige kokkupuudet hapetega.
- Opaal (Mohs 5-6,5) Kasutage pehmet kuiva või niisket lappi. Ärge leotage. Ärge kasutage mehaanilisi puhastusvahendeid. Vältige kivi põrutamist, kuivamist, ärge asetage seda kuuma kätte ega lubage kokkupuudet kemikaalidega.
- Pärlid (Mohs 2,5-4,5) Pühkige iga kasutamise järel pehme kuiva või niiske lapiga puhtaks. Pehme seebivesi sobib hästi. Vältige mehaanilisi puhastusvahendeid, kuumust ja kemikaale.
- Rubiin & safiir (Mohs 9) Puhastage seebivee või spetsiaalse vahendi ja harjaga. Mehaanilised puhastusvahendid on turvalised.
- Smaragd (Mohs 7,5-8) Puhastage pehme niiske lapi, sooja vee ja pehme harjaga. Ärge kasutage mehaanilisi puhastusvahendeid. Vältige kemikaale ja õlisid lahustavat kuumust. Kuigi smaragd on kõvem kui kvarts, muudab kristalliline struktuur ta hapraks. Laske juveliiril kivi iga paari aasta tagant õlitada. Vältige kivi põrutamist.
- Spinell (Mohs 8) Puhastage sarnaselt rubiini ja safiiriga.
- Teemant (Mohs 10) Mehaanilised puhastusvahendid on turvalised, kui kivi ei ole vigastatud. Sellisel juhul vältige kuumust ja kemikaale. Ammooniumipõhjalised puhastusvahendid on suurepärased. Kui kasutate sooja seebivett, loputage kivi hästi ja patsutage kuivaks. Viin aitab kivi hästi särama saada.
- Topaas (Mohs 8) Hooldage seda samuti kui smaragdi. Kuigi ta on kõva, võib ta lõheneda. Äkilised temperatuurimuutused või põrutus võivad ta purustada.
- Turmaliin (Mohs 7-7,5) Soe seebivesi ja pehme hari on kõige paremad abivahendid. Ärge kasutage mehaanilisi puhastusvaheneid.
- Türkiis (Mohs 5-6) Pühkige pehme niiske lapiga ja kuivatage. Ärge leotage.