1

POOLVÄÄRISKIVID

Vääriskivide olulisemad omadused on ilu, tugevus ja haruldus (näit. teemant, smaragd, safiir, rubiin). poolvääriskivide või ka ehtekivide all mõeldakse pehmemaid ja vääriskividest sagedamini esinevaid kive (näit. ahhaat, jaspis, lasuriit, malahhiit).

Poolvääriskive on juba ammustest aegadest nende tähelepanuväärsete ja ebatavaliste omaduste ning esteetiliste iseärasuste tõttu kasutatud kultusekividena. Poolvääriskivide füüsikalised omadused määrsid ära nende raviotstarbe - elektrijuhtivus oli energia edasiandmiseks (kvarts, turmaliin), magnetilised omadused reumaatiliste haiguste ravimiseks. Tänapäeval püütakse kõige sagedamini leida kooskõla poolvääriskivi ja tema omaniku sünnikuu vahel , väites, et igal kuul on oma õnnekivi(d). Selle uskumuse juured ulatuvad astroloogia valdkonda. Paraku ei lange erinevate koolkondade vastavad sobivused alati omavahel kokku, mis teisalt annab valijale avarama mängumaa oma isikliku eelistuse tegemisel.

Kui poolvääriskivide üleloomulikku jõudu ei usuta, ei ole sellel ka tähtsust. Leidnud endale kivi, mille välimus (kuju, värvus) teid köidab, siis veendute, et teil tekib selle kiviga omalaadne suhe. Te hoite seda enda ligi, puudutate ja tunnete, kuidas kivi teile jõudu annab. Te saate kivilt energiat, psüühilist tuge. Hea hingeline seisund ja usk on kõigi haiguste ja piinade parimateks ravivahendiditeks.

Tuntumate poolvääriskivide mõjud:

AHHAAT
AKVAMARIIN
ALEKSANDRIIT
AMASONIIT
AMETÜST
ASURIIT
AVENTURIIN
BERÜLL
EPIDOOT

FLUORIIT
GAGAAT
GRANAAT
HELIOTROOP
HEMATIIT
JADEIIT
JASPIS
KALTSEDON
KALTSIIT
KARNEOOL
KASSISILM
KORALL
KRÜSOKOLL
KRÜSOPRAAS
KULLISILM
KUNTSIIT
KUUKIVI
KVARTS
KÜANIIT
LABRADOR (SPEKTROLIIT)
LAPIS LAZULI (LASURIIT)
LEPIDOLIIT
MÄEKRISTALL
MALAHHIIT
MEREVAIK
MOLDAVIIT (TEKTIIT)
NEFRIIT
OBSIDIAAN
OLIVIIN (PERIDOOT,KRÜSOLIIT)
OONÜKS
OPAAL
PÄIKESEKIVI
PÄRL
PÜRIIT
RODOKROSIIT
RODONIIT
ROOSA KVARTS
RUBIIN
SAFIIR
SELENIIT
SERPENTIIN
SMARAGD
SODALIIT
SUGILIIT
SUITSKVARTS
TEEMANT
TIIGRISILM
TOPAAS
TSELESTIIT(INGLIKIVI)
TSITRIIN
TSOISIIT (TANSANIIT,THULIIT)
TURMALIIN
TSHAROIIT
TSIRKOON
TÜRKIIS

Kasutatud kirjandus: Kuld ja kalliskivid, A. Raukas (Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2000); Väike vääriskiviraamat, R. Du'da, L. Rejl. (Sinisukk, 1998); Kivide tervendav toime, K. Tarma (Nebadon, 1996)